Určitě už jste byli někdy nakupovat. A když jste si vybrali to, co jste si hodlali pořídit, stačilo už jenom zaplatit a bylo to vaše. A tak jste vzali peníze nebo platební kartu, předali či převedli prodávajícímu příslušnou částku a bylo to.
Ovšem tak jste učinili pochopitelně jedině tehdy, když jste peníze měli. Když jste měli hotovost nebo aspoň peníze na účtu, k němuž vaše platební karta náležela.
Co by se totiž stalo, kdybyste hotovost neměli a vaše konto zelo stejně jako vaše peněženka prázdnotou? Pak by vám samozřejmě nic neprodali a vy byste odešli s prázdnou. Protože zadarmo ani kuře nehrabe a platit se za zboží a služby jednoznačně musí.
A když si někdo chce něco pořídit ve chvíli, kdy mu jeho peníze nestačí? Pak si musí pochopitelně scházející peníze sehnat, a to třeba i za cenu toho, že si je jenom půjčí.
Půjčka může být docela dobrým pomocníkem, o tom není sporu. Jenže ono nejednou není ani trochu snadné ji získat. Jistě, lichváři (zakázaní, ale přesto existující) půjčí kdykoliv komukoliv, ovšem taková půjčka je předražená a nejednou i vysloveně likvidační, ale normální finanční instituce nikoliv. Ty mohou po posouzení žadatelových předpokladů nejednou usoudit, že dotyčnému nepůjčí, protože nesplňuje jejich očekávání a je tedy nedůvěryhodný.
A když nepůjčí banka? Což to zkusit u nebankovní společnosti? Taková hypotéka bez registru je totiž obvykle dostupná i zájemcům, kteří jsou na tom skutečně nevalně, které trápí nízké příjmy, záznamy v registrech dlužníků, exekuce a podobně. A to proto, že se za ni ten, kdo o ni usiluje, musí zaručit zástavou své nemovitosti, což je dost významná záruka, umožňující, aby se nad nedostatky žadatele přimhouřilo oko.
A tak si mnozí našinci ve finanční tísni berou právě tuto hypotéku. Protože ta je docela výhodnou sázkou na jistotu. To je pomoc i pro ty, jež by jiní nechali na holičkách.