Ať se nám to líbí, nebo ne, faktem je, že peníze jsou rozhodně důležité. Právě za ně si totiž kupujeme věci, které k životu potřebujeme, jako například jídlo. Avšak můžeme si za ně koupit i to, co není nezbytně nutné, avšak udělá nám radost. Ovšem k tomu je nejprve potřeba, abychom ty peníze měli.
Je pochopitelné, že někdy chceme něco, co je mimo naše finanční možnosti. v tom případě máme dvě možnosti: buď si můžeme půjčit, nebo si potřebnou částku postupně našetřit. Není třeba říkat, že to druhé je ve většině případů podstatně výhodnější.
Faktem je, že peníze se vyplatí šetřit i ve chvíli, kdy si zrovna nic drahého koupit neplánujeme. Koneckonců, nikdy nevíme, kdy je budeme potřebovat. A jednou z možností je využití nejrůznějších typů spoření.
Zde je potřeba říci, že se od sebe jednotlivé druhy poměrně značně odlišují. To si však uvědomuje jen málo lidí, a když hledají, kde by své peníze šetřili, obvykle se dívají pouze na výši úroku. A ačkoliv není pochyb, že to je rozhodně důležitá veličina, není tím jediným, na co bychom se měli dívat.
Velmi důležité jsou také poplatky, které bance či jiné firmě, kde si peníze chceme ukládat, budeme platit. Zde je potřeba uvažovat. Úroky se obvykle vyjadřují v procentech. To znamená, že vám v určené období, zpravidla jednou měsíčně, přijde na účet částka, odpovídající danému procentu. Toto opatření bylo zavedeno proto, aby snížilo dopad inflace, tedy snižování hodnoty peněz, a také zdražování.
Na druhou stranu poplatky mají jasnou, předem danou částku, která nezávisí na tom, kolik peněz tam zrovna máte. Je tedy důležité mít tam tolik peněz, aby částka, kterou získáte na úrocích, převyšovala tu, kterou zaplatíte na poplatcích.
Samozřejmě je možné spořit si i doma do kasičky. Zde však narazíme na problém inflace – peníze se zkrátka postupně znehodnocují, a je pravděpodobné, že po několika letech nebude mít našetřená částka takovou hodnotu, jako když jsme se šetřením začali. A tomu je dobré předejít.