Jak se staví podlahové topení suchým systémem


Suchý systém podlahového topení je současný fenomén, který úspěšně válcuje svého betonového konkurenta. Od betonování topných hadic mnoho lidí upouští, protože je na něm odrazují dvě věci – za prvé hmotnost betonu, která neskutečným způsobem zatíží podlahu, a ne každá podlaha je schopna to unést. A za druhé každý případný defekt – prasklinu topného potrubí je nutné složitě napravovat bouráním betonu. Umíte si představit, že k vám do obýváku vtrhne parta maníků se sbíječkou a bude se tu odehrávat tento destruktivní scénář?

dívka na podlaze

Destrukce betonu a stavební prach a hluk je téma, které zajímalo tvůrce suchých podlahových systémů, a ti přišli na to, že je výhodné využít vysokohustotní polystyren, zabudovat do něj drážky pro podlahové potrubí a pokládat na podlahu již takto odlité desky jednu vedle druhé a vytvořit celistvý topný systém. Desky s topnými hadicemi položíte během několika hodin, následně necháte hadice propojit s rozdělovačem a ten pak připojíte k topnému zdroji, například ke krbovému topení s výměníkem.

dítě na podlaze

Jakmile je hotovo a topení pracuje, systémové desky podlahového topení Eshop TermTech se zakryjí cemento-vláknitými deskami a na ně se už jen položí podlahová krytina, například laminátová plovoucí podlaha. Jestliže pak dojde k poruše hadic, stačí odklopit krytinu a desky a hadice vyměnit, vrátit desky do původní pozice a „jede se dál“.

Další výhodou tohoto řešení je možnost zhotovit si podlahové topení do značné míry svépomocí, nepotřebujete k tomu stavební firmu, pouze instalatéra, který topení zprovozní. Ušetříte tím značné peníze, platíte vlastně jen stavební (konstrukční) materiál a několik hodin práce zkušeného instalatéra. Podlahové topení si můžete postavit i v podkroví, kde by nebylo možné odlévat beton, případně na dalších místech v horních patrech domu, kde je omezená nosnost podlah.