HIIT, neboli High Intensity Interval Training je revoluční metodou cvičení s báječnými výsledky. Ačkoliv by se mohlo zdát, že se jedná o zcela nový druh pohybu, není to pravda. Tento vysoce intenzivní intervalový tréning, jak mluví český překlad, je v podstatě nástupcem metody TABATA. Tabatu má na svědomí lékař z Japonska jménem Izumi Tabata. Tento druh pohybu vyvinul v roce 1996 v Národním ústavu Fitness a sport v Tokiju. Obě metody jsou založeny na principu střídání vysoké zátěže, které je vždy po určité době nahrazeno anaerobním cvičením. Prostě chvíli cvičíte na „plné pecky“ a poté krátce zase cvičíte v menší intenzitě. Obrovskou výhodou HIIT je skutečnost, že celý trénink trvá maximálně do dvaceti minut. A to se přece dá zvládnout, ne?
Jak trénink probíhá?
Už víte, že budete cvičit střídavě s vysokou a nižší intenzitou. Samozřejmě jako každý jiný pohyb i tento druh kardia cvičení začíná rozehříváním. Bez efektivní rozcvičky byste nikdy neměli začínat jakýkoliv sport, hrozí totiž riziko zranění. Takže po řádné přípravě v podobě protažení a rozpohybování těla je na čase se pustit do samotného tréninku. Začínáte cviky s vysokou zátěží a jedete na plný plyn. Konkrétně můžete například dělat dřepy, skákat panáka, skákat přes švihadlo, dělat výpady a podobně. Tyto cviky provádějte po dobu jedné minuty. Následuje minuta cviků s nižší intenzitou. Můžete například chodit na místě, nebo odpočívat úplně a jen se vydýchávat a protahovat. Střídejte takto vysokou a nízkou zátěž každou minutu, až docílíte celkového času maximálně dvacet minut. Cviky ve vysoké zátěži můžete buď libovolně kombinovat, například dřepy, kliky, skákání panáka, nebo můžete provádět vždy jen jeden cvik. Záleží na vás a na vaší kondici.
Výhody HIIT
Tato metoda cvičení má nespornou výhodu v úspoře času. U jakého jiného cvičení vám stačí pouhých dvacet minut a výsledky jsou vidět již za krátkou dobu? Ani není třeba cvičit každý den, vhodnější je zařadit HIIT do časového harmonogramu asi třikrát týdně. Vaše tělo potřebuje také odpočívat. Další výhodou je i finanční úspora. Pokud cvičíte doma, nepotřebujete nic, než vhodnou obuv a to především kvůli poskokům, které tvoří nedílnou část HIIT.
HIIT pro každého?
Vysoce intervalový trénink je poměrně dost náročné cvičení, které asi nebude vhodné pro osoby s velkou nadváhou, jelikož by mohlo docházet k neúměrnému zatížení kloubů. V takovém případě začněte spíše s chůzí a později zkuste HIIT. Stejně tak osoby s jakýmkoliv zdravotním omezením by se měli poradit se svým ošetřujícím lékařem nad vhodností této pohybové aktivity.