V poslední době nás na internetu provází spousta novinek Paleo stravování https://www.bmikalkulacka.cz/paleo-stravovani-jak-v-praxi-funguje-a-jake-myty-jsou-s-nim-spojene , a ještě větší spousta zaručených diet. Mezi novodobé diety se také zařadil pojem paleo stravování. Oč v tomto případě jde? Jde prakticky o návrat k přirozenému stravování, to znamená ani ne tak ke způsobu života, jak jedli naši prapraprapředkové, ale ke způsobu stravování.
Nemusíme už spát v jeskyních jako v době paleolitu, ani si nemusíme pořizovat oblečení kolem beder z kožišin zpracovaných z námi ulovené zvěře. A proto si také nemusíme vyrábět oštěpy a mít v zásobě pazourky.
Skutečně si vystačíme s naším dnešním kuchyňským nádobím. Kdo chce ale vařit na zahradě v kotlíku, nic proti tomu. Kuchyni lze ozvláštnit i tak. Je známé povídání i zpěvačky Radúzy, která si uspořádala sporák tak, že připravuje jídlo přímo na ohni anebo právě nechává probublávat pochutiny v kotlíku na zahradě.
Jak a na čem budete vařit, ponecháváme zcela na vaší libovůli, ale důležitější pro paleo stravování je fakt, že se navracíte ke svým kořenům a stravu změníte tím způsobem, že nebude až tak nezdravá, jako doposud. A proč? Protože naši předkové absolutně neznali žádné konzervy, přesolené salámy plné barviv a nezdravých „éček“, nýbrž přírodní stravu. Co si v přírodě muži neulovili anebo ženy v lesních porostech nenasbírali, to neměli.
Nikdo vás samozřejmě do lesa nežene, i když v době zrání borůvek byste do lesa s dětmi mohli zajít. Uděláte si tak pěkný výlet do přírody, a ještě přinesete čerstvé plody.
Do paleo stravování patří čerstvé ovoce a zelenina, čerstvé libové maso, které bylo alfou a omegou paleolitické stravy, protože dodávalo sílu a díky obsahu bílkovin podporovalo svalovou hmotu, a navíc bílkoviny dokážou zasytit člověka na delší dobu.